Закарпатське Ельдорадо — ІІІ частина
Опубликовано 02. Окт, 2015 в Золото
1940 р. М. І. Іціксоном, І. 3. Хейфецом, а 1948 p. І. Д. Гофштейном виявлено дрібні одиничні золотини в шліхах з алювіальних відкладів р. Сарата (правої притоки р. Білого Черемошу) \ південно-східній частині Українських Карпат — Чивчинських горах. У 1950 — 1955 рр. геологи Львівської експедиції під керівництвом В. І. Чулочникова й Т. Т. Саксєєва підтвердили золотоносність цього району, знайшовши шліхове золото у верхній та середній течії Білого й Чорного Черемошу. Присутність золота в корінних породах району встановлено у 1956 р., його було зафіксовано пробірним аналізом у колчеданних рудах з Чив-чинських гір. Пізніше (1957 — 1963 рр.) знайдено ореоли шліхового золота в басейні р. Пруту, а також відкрита золотоносність слобідських і пістинських конгломератів. У 1961 — 1964 рр. пошукові роботи в Карпатах проводили геологи Чивчинської партії Карпатської експедиції Московського університету. Вони також знайшли шліхове золото, у тому числі в Мармароській зоні в об-ласті розвитку крейдяних теригенних порід, але зробили висновок про безперспективність цього району. Аналізи показали наявність золота в усіх літологічних типах порід району: конгломератах, гравелітах, пісковиках, алевролітах. Пошуки видимого золота в цих породах не мали успіху.
Починаючи з 1966 р., золотоносність Карпат досліджують сімферопольські мінералоги, які отримали багатообіцяючі результати. Так, 1966 р. В. В. Грипик проводив шліхове опробування верхів’я р. Білого Черемошу та його приток; з 32 проб, що він відібрав, золото було у 19, до того ж, у деяких з них з дуже ви-соким вмістом. 1967 р. золотоносними були вже 60 % проб. Згодом В. В. Грицик відкрив ділянки з розсипним золотом у багатьох районах Українських Карпат і зібрав, мабуть, чи не найкращу колекцію карпатського золота. Тоді ж вивчаються морфологія, склад і властивості розсипного самородного золота, знайдено видиме корінне золото в Карпатах. 1969 р. львівські геологи розпочали спеціальні пошукові роботи на золото в Карпатському регіоні, а мінералоги — тематичне, мінералогічне його вивчення.
Така коротка й далеко не повна історія досліджень золотоносності Українських Карпат у повоєнні роки. Час від часу тут виникали локальні золоті лихоманки, особливо стосовно корінного золота біля міст Берегове та Рахів. Нарешті, вже у 90-ті роки Україна отримала своє перше Ельдорадо — Мужієвське золоте родовище біля м. Берегове, експлуатація якого поки що не почалася. У майбутньому, близькому чи далекому, цей регіон, безумовно, ще стане золотим фундаментом нашої держави.
Читайте також: