Коли золото говорить — I частина
Опубликовано 29. Сен, 2015 в Золото
Мовчать стародавні золоті скарби України, надійно зберігають таємниці свого народження й походження. Чи маємо ми сьогодні надійні археологічні та історичні дані про місцеві джерела українського археологічного золота? Може, дійсно, скажімо, скіфи розробляли невідомі нам золоті родовища в місцях свого проживання? На жаль, тут панують лише легенди й гіпотези.
З майже п’ятитисячолітньої (III тисячоліття до н. є. — XVIII ст. н. е.) історії використання золота та інших (крім заліза) металів на території України виразно вимальовуються лише кілька напрямків їхньої міграції сюди: кавказький, трансільванський і середземноморський (балканський). Теж саме можна сказати й про давні гірничорудні райони України: Донецький та Карпатський, де могли добувати перші метали. Стосовно ж самородного золота України, до XVIII ст. ніяких археологічних чи історичних відомостей ми не знаходимо. За знахідками золотих виробів в Україні в історичному плані можна умовно виділити кілька «золотих» періодів: до середини II тисячоліття до н. є. (перша знахідка золотого бу в Придніпров’ї); XV — XI ст. до н. е. (знахідки в Прикарпатті);
VII ст. до н. е. — початок І тисячоліття н. е. (численні знахідки скіфського, фракійського, сарматського та іншого золота);
VI — VIII ст. н. е. (знахідки в Придніпров’ї та ін.); IX — XII ст. н. е. (знахідки давньоруського золота). Як же ці знахідки співпадають з основними періодами добування золота в стародавньому світі?
У мідному віці (3900 — 2100 рр. до н. е.) майже все золото Землі добувалося у Стародавньому Єгипті — в Аравійській пус-телі. У бронзовому (2100 — 1200 рр. до н. е.) і залізному (1200 — 50 рр. до н. е.) віках до Єгипту, що залишається основним поста-чальником золота в світі, приєднуються нові золотоносні райони: Іспанія (Іберія), Франція (Галлія), Балкани, Індія, Бактрія та Согдіана (сучасні Афганістан, Таджикистан й Узбекистан). Згодом Єгипет стає провінцією спочатку Римської імперії, потім Візантії, пізніше тут встановлюється арабське панування. Ще до римлян ця країна не раз бувала здобиччю лівійців, ефіопів, ассирійців, персів. Саме за часів завоювання Єгипту Ассирією (671 р. до н. е.) і Персією (525 р. до н. є.) сталася перша світова міграція золота фараонів. Серед азіатських країн у бронзовий і залізний віки найбільше цього металу постачали Індія, Бактрія й Согдіана (Середня Азія), Тарим (Центральна Азія), Колхіда, Вірменія, Аравія (Йємен), Лідія й Фрігія (Туреччина). Друга велика міграція золота Африки та Азії відбулася після смерті Олександра Македонського 323 р. до н. е., який пограбував багато країн світу. До нього великими володарями золота були такі держави, як Єгипет, Ассирія, Вавилон, Єрусалим, Фінікія, а також перша імперія персів.
читайте також: