Де заховані золоті скарби Карпат? — ІІІ ч.
Опубликовано 07. Окт, 2015 в Золото
Помітний вміст ртуті в золоті спостерігається і в інших районах Українських Карпат (родовище Мужієвське, рудопрояв Сауляк, розсипище р. Тур’я та ін.). Можливо, цей елемент має епігенетичне походження, коли на ранні золотовміщуючі руди могла накластися пізня ртутоносна мінералізація. Щодо інших домішок, то такі з них, як Те (до 0,09 %), Си (близько 0,10 %),
Fe (близько 1,20 %) вже зазначалися як характерні для епітермального золота Берегівського району.
Розглядаючи результати визначення проби самородного золота Українських Карпат, передусім зазначимо, що наші дані на великому фактичному матеріалі підтвердили результати попередніх досліджень стосовно правомірності виділення давнього високопробного (830 — 980) золота, що належить до малосульфідної зо- лото-кварцової формації середніх-великих глибин. Окрім того, вчені вважають, що в деяких районах (особливо Чивчинському) разом із давнім золотом можливе знаходження молодого золотого зруденіння.
Мужієвське золотопо ліметалічне родовище в Закарпатті є одним із найбільш вивчених геологічних об’ єктів України. Недавно львівські мінералоги навіть склали так звані мінералогічні карти цього родовища. До речі, історія мінералогічного картування досить давня. Воно було передвісником сучасних геологічних карт. Адже перші карти з геолого-мінералогічною інформацією, по суті, були мінералогічними. Прикладом давньої мінералогічної карти є єгипетська «Карта золотих рудників», вік якої — близько 3300 років. Що ж зображено на мінералогічних картах Мужієвського родовища?
Це є просторово-часова мінералогічна модель родовища, яка показує розподіл різних золотих, срібних і полі металічних руд у межах об’єкту, послідовність їх утворення, місце рудопідвідних каналів тощо. З карти добре видно, що це є типове епітермальне родовище з сильними просторовими варіаціями всіх основних параметрів рудних тіл, їхнього мінерального складу і типів метасоматичних змін порід. Карти супроводжуються фактичним матеріалом у вигляді банку даних, колекцій препаратів, проб руд, зразків мінералів.
Мінерал, зб. Львів, ун.-ту. — 1995. — № 48, — вип. 1.
Як зазначає відомий знавець мінералогії Карпат львів’янин О. І. Матковський, наявний фактичний матеріал свідчить про широкий розвиток золотого зруденіння в Українських Карпатах та його неабиякі перспективи. Заслуговує на увагу не тільки Рахівський район, а й Чивчинський, де поширені зеленосланцеві породи діловецького комплексу, сприятливі для розвитку золотої мінералізації. Потребують продовження пошуково-розвідувальні роботи на розсипне золото в межах Чивчинського, Верховинського, Нижньоворотського та Яблунівського районів, де вірогідне виявлення родовищ золота серед четвертинних і давніших тери генних відкладів. Спеціального вивчення потребують також зо лоторудні прояви Вишківського району, не все ще з’ясовано в Берегівському районі. Карпатські гори у величному мовчанні бе режуть свої скарби, надто повільно розкриваючи допитливому оку таємниці своїх надр.