Золото України
Опубликовано 13. Апр, 2011 в Золото
Територія України розташована в межах двох трансконтинентальних зон. Більша її частина (Український щит) належить до Північної мегазони, золоторудні родовища якої формувалися в докембрії й ранньому палеозої (на флангах зони — до мезозою), переважно на великих, зрідка на середніх глибинах. Закарпатський прогин належить до Серединної мегазони, розвиток золотої мінералізації в якій відбувся переважно в кайнозої на малих глибинах. В районах зближення Північної та Серединної мегазон утворювалися як глибинні, так і малоглибинні золоті руди. В Україні це Карпати й Донбас.
Серед перелічених регіонів України найбільш перспективні на золото Український щит і Закарпатський прогин. Український щит складають сильно метаморфізовані породи архей-протерозойського віку. З їх аналогів на інших континентах добувають значну кількість золота. Закарпаття є фрагментом Карпатського вулканічного поясу, до якого входять золоторудні родовища Румунії, Угорщини та Словаччини.
Всі відомі в Україні рудопрояви та невеликі родовища корінного й розсипного золота можна об’єднати в шість рудних районів: Закарпатський, Карпатський, Донецький і на Українському щиті — Центральноукраїнський, Придніпровський і Приазовський (рис. 1).

Рис. 1. Основні золотоносні райони України І - Закарпатський; II - Карпатський; III - Центральноукраїнський; IV — Придніпровський; V — Приазовський; VI — Донецький; 1 - границя Українського щита; 2 - границя Складчастих Карпат
Вони відрізняються геологічними умовами, глибинами й часом формування золотих руд, їх генетичними та мінеральними типами. Водночас багато золотопроявів у них сформовано в межах давніх рухомих поясів, в історії розвитку яких значну роль відігравали рифтогенні зони.
В Україні ще не відкрито великих родовищ золота, але на її території в давніх похованнях і поселеннях археологами знайдено багато золотих і срібних речей. Досить згадати неперевершені золоті й срібні вироби із скіфських курганів. У зв’язку з цим час від часу виникають припущення щодо місцевих джерел цього золота, отже, цілком закономірним є інтерес до його мінералогічної природи. Тому, вивчаючи природне золото України, не можна обійти увагою археологічне золото.